Češi o dovolených rádi houbaří
Houbaření je bezesporu jedním z nejmasovějších národních sportů. Sbírání hub ve všech ročních obdobích je v Čechách fenomén, který co do své obliby nemá ve světě obdoby. Češi si dokonce svým zápalem pro houbaření vydobyli celosvětovou pověst houbařských fanatiků, kteří jsou při sběru hub ochotni absolvovat i několikahodinový pochod lesem, a to téměř za jakéhokoliv počasí. Zálibu Čechů v houbaření do jisté míry potvrzuje i exkluzivní průzkum spol. SANEP, ze kterého vyplývá, že výrazná většina respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR, je ochotna věnovat poměrně fyzicky a časově náročnému houbaření i část své dovolené. Jedním z hlavních důvodů, proč se houbaření těší takové popularitě, je jistě skutečnost, že houby jsou široce oblíbenou pochutinou. Drtivá většina respondentů by však v žádném případě nezkonzumovala, ba ani nesbírala, ty houby, které dokonale nezná. Přitom obecně platí, že Češi patří mezi největší odborníky a znalce jednotlivých druhů hub. Na houbařskou vyzrálost poukazuje i to, že většina dotázaných při skladování hub upřednostňuje sušení, tedy nejstarší a nejzdravější, ryze přírodní způsob. Nicméně i přes oblibu sběru hub v Čechách by se nadpoloviční většina dotázaných za vášnivé houbaře neoznačila, což ovšem neznamená, že ostatní část národa houby nesbírá.
Foto: Pixabay (licence Creative Commons)
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl ve dnech 30. června - 7. července 2010 proveden na reprezentativním vzorku 7,406 dotázaných ve věkové kategorii 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 17,238 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.
Houbaření jistě nelze chápat jako soutěž o největší množství hub. Pro většinu lidí je houbaření spojeno zejména s pobytem v přírodě a možností, jak se v dnešní uspěchané době alespoň na chvíli oprostit od starostí všedního dne. To se odráží i v názoru nadpolovičního počtu respondentů (57,6%), kteří se nepovažují za vášnivé houbaře. To však rozhodně neznamená, že většina národa nehoubaří.
Houby jsou celosvětově oblíbenou pochutinou, kterou lze upravit na mnoho způsobů nebo využít např. jako koření. Navíc mají tu výhodu, že se dají poměrně snadno skladovat. V Čechách je obecně nejvyužívanější ryze přírodní metoda sušení, která má tradici už ve středověku. Právě sušení jako způsob skladování upřednostňuje i většina námi dotázaných respondentů (59,8%).
Naopak zavařování jako způsob uchování hub ke konzumaci výrazná většina respondentů (70,2%) nevyužívá. Pravděpodobně z důvodu, že nakládané houby mají celoročně ve své nabídce téměř všechny potravinářské obchody. Navíc v porovnání se sušením je proces zavařování výrazně složitější a časově náročnější.
Houbaření je ve své podstatě poměrně fyzicky i časově náročnou aktivitou. Jedná se nicméně o velmi oblíbenou činnost, která navíc probíhá v prostředí, které má na člověka blahodárný vliv. Není tedy překvapením, že si většina respondentů (60,2%) umí představit houbaření jako součást své dovolené, což lze vnímat jako opravdu celosvětovou raritu.
I přesto, že Češi obecně platí za největší odborníky a znalce hub, drtivá většina dotázaných (95,6%) potvrdila, že nesbírá a nekonzumuje houby, které nezná. Tento fakt však v žádném případě nepopírá skutečnost, že Češi jako jediný národ na světě sbírají nejvíce druhů hub.
Souhrnem lze tedy konstatovat, že houbaření se v Čechách těší velké oblibě a je poměrně výraznou součástí české kultury a národních tradic.
Zdroj: Sanep